Zdrowe żywienie


Prawidłowe żywienie dzieci jest warunkiem zdrowego rozwoju fizycznego i umysłowego, a także wzmacnia odporność naszych pociech. Zdrowa dieta dla dziecka to nie tylko dobrze skomponowany obiad, ale także przekąski, po które dzieci sięgają w różnych sytuacjach i o różnych porach dnia.

Dlatego posiłki do naszego przedszkola dostarcza firma cateringowa specjalizująca się w zrównoważonym gotowaniu. W ich skład wchodzą warzywa, mięsa, zboża i owoce hodowane na drodze naturalnej, bez użycia pestycydów, hormonów i GMO. Eko-kuchnia to nie tylko o świeżość ,ale też jakość używanych produktów, tak aby posiłki spełniały wymogi zdrowego i pełnowartościowego odżywiania dzieci.



Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia

Dbając o zrównoważony rozwój dzieci, w naszym przedszkolu stosujemy zasady piramidy zdrowego żywienia i stylu życia.

Piramida zdrowego żywienia i stylu życia to ilustracja graficzna przedstawiająca wytyczne żywieniowe i prozdrowotne dla dzieci i nastolatków w wieku od 4 do 18 lat przygotowane przez Instytut Żywności i Żywienia.

,,Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego też mówimy obecnie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dając jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane łącznie z pozostałymi elementami stylu życia.

W nauce o żywieniu przybyło wiele nowych dowodów na to, że warzywa i owoce powinny być podstawą zdrowego żywienia – dlatego też w dalszym ciągu umieszczane są one w pierwszym piętrze Piramidy dotyczącej żywienia.’’ ( prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz)

Jak czytać piramidę?


Im wyższe piętro Piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.
Zasady:

1. Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
4. Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
8. Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.